Regjistrohuni për Newsletter AFM Marubi
Lajme të përditësuar në lidhje me aktivitetet e AFM Marubi!
* = fusha e kërkuar

mundësuar nga MailChimp!

Francophonie 2024 – FRANCE directed by Bruno Dumont

🇫🇷 CINÉMA 📽 Cycle « cinéma francophone »

Mercredi 6 Mars à 19h00

« France » réalisé par Bruno Dumont
(2021 – 2h13 – comédie dramatique – 🇫🇷🇩🇪🇮🇹🇧🇪)

Le film met en scène la vie d’une journaliste vedette de la télévision, prise dans une spirale d’événements qui entraîneront sa chute. Entre drame et comédie, France cherche à mettre en parallèle la crise intime et publique d’une jeune femme avec en toile de fond la France contemporaine. Le film se veut notamment une satire du traitement de l’information par les chaînes télévisées.

En français sous-titré en albanais / Manifestation organisée avec l’appui de l’Institut français

Entrée gratuite

🇦🇱 KINEMA 📽 Cikli « Kinemaja Frankofone »

Të Mërkurën 6 Mars ora 19:00

« Francë » nga Bruno Dumont
(2021 – 133 minuta – komedi dramatike – 🇫🇷🇩🇪🇮🇹🇧🇪)

Filmi përshkruan jetën e një gazetareje televizive, e kapur në një spirale ngjarjesh që do ta çojnë në rënien e saj. Mes dramës dhe komedisë, Franca kërkon të paralelizojë krizën intime dhe publike të një gruaje të re në sfondin e Francës bashkëkohore. Filmi synohet veçanërisht të jetë një satirë për trajtimin e informacionit nga kanalet televizive.

Në gjuhën frënge, me titra në gjuhën shqipe / Aktiviteti i organizuar me mbështetjen e Institutit Francez

Hyrja e lirë

🇺🇸 CINEMA 📽 Cycle « Francophone Cinema »

Wednesday 6 March at 7 pm

« On a half clear morning » directed by Bruno Dumont
(2021 – 133 min – comedy-drama – 🇫🇷🇩🇪🇮🇹🇧🇪)

Paris, today. France de Meurs is a star journalist running between a television set, a distant war and the hustle and bustle of her busy family life. Her frantic high-profile world is suddenly turned upside down after a traffic accident in which she injures a pedestrian. This unexpected irruption of reality calls everything into question. As France attempts to slow down and retreat into a simple anonymous life, her fame continues to pursue her until a mystified love affair seems to put an end to her quest.

In French subtitled in Albanian / Event organized with the support of the French Institute

Hyrja falas

Post A Comment